7 TEMEL ÇAKRAMIZIN PSİKOLOJİK VE DUYGUSAL ETKİLERİ

1•Muladhara ChakraKök Çakra rengi kırmızı, toprak elementi.

Eğitmen Bilgen Bingöl Son güncelleme Sun, 05-Apr-2020

+ Daha fazla göster
7 TEMEL ÇAKRAMIZIN PSİKOLOJİK VE DUYGUSAL ETKİLERİ

1•Muladhara ChakraKök Çakra rengi kırmızı, toprak elementi.

Çakra dengede değilse, birey üzerine oluşabilecek psikolojik etkileri, kendine güvenmekte ve başkalarına güvenmekte zorluk çekmek. Gelecek kaygısı, korku, anksiyete, panik atak, öfke nöbetleri, narsistlik, şiddete başvurmaya meyilli olma, endişeli olmak.

Çakra dengede ise , özgüven, hayatta güvende olduğunu hissetme, dengeli, güvenirli, cömert olma, yeryüzüne bağlılık, kendini korumada sağlam, kendine saygı duyan, kendi değerlerini bilen. Başkalarına saygı ve değer gösteren, sağlam duran, sağlam adımlar atan. İlahi sisteme ve akışa güvenen, istikrarlı olunur.

2•Svadhisthana Chakra, Kuyruk sokumu, Sakral Çakra

rengi turuncu, su elementi.

Çakra dengede değilse, aşırı rekabetçilik, cinsel isteksizlik, özgüven eksikliği, duygularına hakim olamama,  kararsızlık, maymun iştahlılık, keyifsizlik, yaratıcılık, ahlak, onur, bağımlı yaşama, depresyon, hayattan bıkkınlık, yetersizlik hissi, kendini suçlama, hayattan zevk alamama,kasılma hissi, uyuşuk, arzu ve tutku eksikliği, cinsellikten yoksunluk, katı ve cezalandırı davranış sergilemeye neden olabilir.

Çakra dengede ise, duygusal olarak bağlantıda derin haz hissi, sağlıklı sınırlar, değişimi kucaklama yeteneği, derinlemesine hissetme, duygu ile akıl arasında dengeli olma, zarif hareketler,akışa adapte olma, hayatın tüm getirilerine sevgiyle uyma, kararlı olma, özgür bir benlik yaratma, yeterli hissetme, yemede denge, hayatın sorumlulukları almada güvenli, canlı, yaratıcı, sevgi dolu duygular, başkalarıyla empati kuran, kendini ve başkalarını besleme, fırsat veren, bütünlük bilincini oluşturur.

3•Manipura Chakra, Solar Plexus, Güneş Sinir Ağı Çakrası rengi sarı, ateş elementi.

Çakra dengede değilse, kişide oluşabilecek, psikolojik etkiler ve davranış bozuklulukları,  eleştiriye açık olmayan, tembellik, boyun eğici, huzursuz, belirsiz, kararsız, kendine güvenmeyen, başkalarını memnun etmek için kendinden fedakarlık yapan, mücadele eksikliği, kırılgan, içe dönük, uyuşuk, aşırı aktif, öfkesini içe atan, sürekli savunma halinde, hafızası zayıf, bedenle ruh arasında kopukluk, panik atak, evham, endişelilik, kurban bilinci, düşük enerji, suçlayıcı, amaçsız pasif biri oluruz.

Çakra dengede ise, kendine güvenen, düşünüp tartan, öz disiplinli, kendinden emin, cesur, tutkulu, hedef ve amaçlı cesur adım atan oluruz.

4•Anahata Chakra, Kalp Merkezi, Kalp Çakra rengi

yeşil, hava elementi.

Çakra dengeli değilse, kıskançlık, yalnızlık, asosyallik, kendini kurban olarak görme, umutsuzluk, sürekli öfkeli olma hali, kendini sevmeme, kendini red etme, katı bir görüş, bağışlamama, nefret, , kin, keder, umutsuzluk, güvensizlik,

Çakra dengede ise, şefkatli, sevecen, paylaşımcı, koşulsuz sevgi, zerafet, ince düşünceli, empatik, huzurlu, kendini kabul eden, merhametli, cömert, bağışlayıcı, neşeli, özgür hisseden, güvenli, sakin yapı, umutlu, kainata aşık. 

5•Vishuddha Chakra, Boğaz Çakrası rengi turkuvaz,

Mavi, esir.

Çakra dengeli değilse, konuşma korkusu, küçük, zayıf bir sesle konuşmak, duyguları kelimelere dökememek, ağzı sıkılık, fazla suskunluk,  eziklik, sessizlik, kekemelik, boğaz temizleme ihtiyacı, ruh ile iletişim kopuk olduğunda sezgisel yeteneklerin gerilemesi, üstünlük kaygısı, ürkeklik, inatçılık, takıntı, ense-boyun rahatsızlıkları, omurga eğrilikleri, baş ağrıları, boğaz hastalıkları, baş dönmesi, çabuk yorulma, halsizlik, patavatsızlık, çok konuşma, dedikoduculuk, sır saklayamama, konuşma korkusu, sessiz yada sesli konuşma.

Çakra dengede ise, açık, net iletişim, kendi gerçeğin, bilmek, iyi bir dinleyici, kendisi ve başkalarıyla uyum içinde olma, kendine güvenme, dayanıklılık, rahat hissetme, ruh ile rahat bağlantının olması, sezgisel açık olma, duygularını kolaylıkla ifade etme, konuşmada cesaretli olmayı destekler.

6•Ajna Chakra, Alın, 3. Göz Çakrası rengi indigo,

lacivert, parlament mavisi, tüm.

Çakra dengeli değilse, hayal gücü eksik, gözde canlandırma zorluğu, vurdum duymaz,  rüya hatırlayamama, inkar (gerçeği görememe), kötü hafıza, disiplinsizlik, abartı ruhsal   problemler, halüsinasyonlar, kabuslar, unutkanlık, bocalama, katı sınırlar, yalnızlık duygusu, kibir, migren, Alzheimera neden olur.

Çakra dengede ise, sezgilerin artması,açık, net rüyalar görme, rüyaları hatırlama netlik, vizyoner, duygusal zekanın artması, Analit bir bakış kazanma, ileriyi göre bilme, neyin neden olduğunu anlamlandırma, bilgelik,empatik,hoşgörü,iyimser,  kendini gözlemleme, hayal gücü kuvvetli, kavrayışlı, sezgisel olmayı sağlar.

7•Sahasrara Chakra, Taç Çakra rengi mor, tüm.

Çakra dengeli değilse, neşesizlik, belirsizlik, amaçsızlık, ölüm korkusu, aşırı hareketlilik  veya  içe kapanıklık, yıkıcı duygular, korkular, aşırı rasyonellik, depresyon, migren, beyin ve sinir sistemi rahatsızlıkları, fanatizm, gücü kötüye kullanma, histeri, öğrenme zorlukları, gelişim bozukluğu. Kuşkuculuk, katı inanç sistemi, hissizlik, öğrenme güçlülükleri,  meteryalizm,  zevk düşkünlüğü oluşur.

Çakra dengede ise, açık fikirlilik, ılımlılık, bilgelik, akıl, mevcudiyet, spritüel bağlantı,neşe, akışa güven,öğrenme kolaylığı, tüme hizmet, birlik bilincini sağlar.

Bilgen Bingöl ile Bireysel Yaşam Koçluğu Danışmanlığı Almak İçin TIKLAYINIZ.. 

KAYNAK / 

ANODEA JUDITH/ÇAKRALAR

KARUNA YOGA 

BİLGEN BİNGÖL


 
4 Yorum
İnci Özkısmet
Sizden herzaman çok faydalı bilgiler öğreniyorum Bilgen Hocam bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için bitmek bilmeyen enerji ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum
__
Neslihan Bingöl
Teşekkürler bu güzel bilgiler için sayın hocam, bana uyguladığımız çakra temizliği gerçekten beni ben olmamı ve özgüvenimi sağladı, hayatımda çok şeyi güzel anlamda değiştirdi. İyiki varsınız
__
Beyhan Dizdaroglu
Songünlerde ençok ilgimi çeken konuydu çakralar,kaleminizeveyüreğinize sağlık.teşekkürler
__
Zergül Kağan
Çok güzel ayrıntılı bilgi hazırlanmış. Yol gösterici. Teşekkür ederim.
__
Yorum yap

Yorum yapmak için giriş yapmanız gerekiyor.
Giriş yapmak için tıklayın. Hesabınız yok mu? Buradan bir hesap oluşturabilirsiniz.

Diğer ilgili bloglar
  • 0 Yorumlar
  • 0 Öğrenci
  • 1 Kurslar & Hizmetler
  • 3 Yazılar
  • 9 Takipçi

Bilgen BİNGÖL

merhaba

Eskişehir üniversitesi insan kaynakları mezunuyum. 20 yıllık orta düzey yöneticilik yaptıktan sonra kendi potansiyelimi gerçekleştirmek için seçmiş olduğum mes